Tot en met zondag 7 augustus vindt Pride Amsterdam plaats. Mokum Magazine laat zes bekende queens aan het woord over het belang van de Pride.

My Little Puny
‘Onze community verdient gelijkheid en respect’

‘Pride is voor mij een eerbetoon aan de community die keihard heeft gestreden voor alle vrijheden die queer mensen als ik vandaag de dag hebben. Tijdens Pride vier ik de liefde en ben ik me nog bewuster trots op wie ik ben. Ik zie Pride ook als een protest: we hoeven geen genoegen te nemen met enkel tolerantie. Onze community verdient gelijkheid en respect. We zouden niet moeten vrezen om uitgescholden te worden omdat we hand in hand lopen – laat staan neergeknald in een club, gewoon omdat we bestaan. Laten we alsjeblieft lief en respectvol zijn naar elkaar, en dan niet alleen één keer per jaar tijdens Pride.’

DeeDee Janssens
‘Leven en laten leven: alleen al daarom is Pride broodnodig’

‘Enkel omdat je buurman aardbeienijs lekker vindt kun je geen hekel aan hem hebben, toch? En als je moeder gruwelt van de chocoladekoekjes die jij verslindt, haat je haar dan? Of zij jou? Leven en laten leven: alleen al daarom is Pride zo broodnodig. Seksuele voorkeur, gender of ‘anders’ zijn kunnen geen reden zijn, móeten geen reden zijn om iemand na te roepen, uit te sluiten of lichamelijk iets aan te doen. Zolang dit nog gebeurt,  ook in ons eigen ‘oh, zo tolerante’ Nederland, blijft er werk aan de winkel. Pride, acceptatie en inclusief zijn: dat moeten we met z’n allen doen!’

Keta Minaj
‘Niets is zo bevrijdend als kunnen zijn wie je bent’

‘Pride is nog altijd nodig. Nog steeds kijkt men raar op als iemand er anders uitziet dan ze gewend zijn. Het is een dag met veel hysterie en uitbundigheid. Misschien heeft niet elke queer persoon er behoefte aan om er ‘zo’ bij te lopen, maar het moet niets uitmaken. Laat iedereen in z’n waarde en laat deze dag alle kleuren zien die je hebt als persoon. Want er is niets zo bevrijdend als kunnen zijn wie je bent van binnen zonder de veroordeling van anderen. Hou van jezelf!’

Megan Schoonbrood
‘Tijdens de Pride hoef ik niet over m’n schouder te kijken of ik niet word uitgescholden of aangevallen’

‘Voor mij is Pride belangrijk, omdat je voor een dagje meer jezelf kan zijn dan normaal. Laten we eerlijk zijn: de wereld verandert en de acceptatie is Nederland is nog nooit zo laag geweest als nu. Het is daarom heel belangrijk dat we naar buiten brengen dat onze gemeenschap in de maatschappij er ook toe doet. Ik vind het belangrijk dat we buiten de Canal Parade tijdens de rest van de week ook een stukje voorlichting geven, onder andere op scholen, bejaardentehuizen en in de bibliotheken. De nieuwe generaties moeten zich uiteindelijk geen zorgen meer hoeven te maken of ze er wel toe doen. Op de dag van de Canal Parade voel ik me wel altijd even helemaal ontspannen en hoef ik niet twee keer over m’n schouder te kijken of ik niet word uitgescholden of aangevallen. En laten we eerlijk zijn: dat is een fantastisch gevoel. Ik hoop dat dat altijd weer kan.’

Lady Galore

‘Pride is voor mij belangrijk, omdat het – naast dat het nog zo nodig is voor acceptatie van LGBTQIA+ mensen en de educatie van de maatschappij over ons als community – het ook mijn feestje is waar ik kan vieren dat ik ben wie ik ben. Tijdens Pride kan ik vieren dat ik vrij ben en kan zijn wie ik wil zijn. Het is de week waarin ik me het meest geaccepteerd en gewaardeerd voel. De Canal Parade is het grote feest en veel evenementen hebben ook een educatieve functie. De zichtbaarheid van onze diversiteit is nodig, want met de ‘doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg’-mentaliteit bereiken we helemaal niets. Ook ik haal veel uit Pride als het gaat om kennis en het connecten met mensen waarmee ik in het doorgaans leven misschien niet zo snel in contact kom. Kortom, ben je een ally? Wil je meer over ons weten? Kom dan Pride met ons vieren. Iedereen is welkom!’

Foto: Jelle-Pieter de Boer

Patty Pam-Pam
‘Pride is een middelvinger voor de pestkoppen uit onze jeugd’

‘Op de eerste plaats is Pride belangrijk om aandacht te vragen voor onze community, er is namelijk nog zoveel winst te behalen op het gebied van acceptatie. Daarnaast is het de ultieme periode om zichtbaarheid te creëren in de gehele maatschappij en voor velen is het ook de uitgelezen tijd om echt ongeremd zichzelf te kunnen zijn. Pride is de periode waarin we kunnen denken aan hen die voor ons op de barricades stonden. Daarnaast is het voor de plekken in de wereld waar de LGBTQ+ gemeenschap niet getolereerd wordt een teken dat het ook anders kan. Het is een middelvinger voor de pestkoppen uit onze jeugd en een boodschap dat zij die nu niet zichzelf durven te zijn, dat wel kunnen in de toekomst. Het is de perfecte tijd om alle diversiteiten in onze community te laten verenigen. Pride is een feest!’

Meer weten? Volg @dragsofanarchy op Instagram en check de website dragsofanarchy.com

Productie Martijn van Stuyvenberg Met dank aan Yildiz Siskens (Drags of Anarchy)

queens queens queens